Prosimy o wypełnienie formularza i wybranie opiekuna merytorycznego!
Patron merytoryczny konkursu
Profesor na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pomysłodawca, kierownik i wykonawca ponad sześćdziesięciu międzynarodowych i krajowych projektów badawczych, w tym prestiżowych projektów międzynarodowych tj. ECIP, EU Kids Online, ySkills (Horyzont 2020), Lights4Violence (Horyzont 2020), zdalnenauczanie.org. Reprezentant Polski w czterech akcjach COST Europejskiej Fundacji Nauki związanych z funkcjonowaniem online młodych ludzi (w tym dwóch dotyczących przemocy rówieśnicze onlinej).
Autor licznych publikacji, w tym pierwszej na polskim rynku monografii naukowej dotyczącej cyberprzemocy. Autor licznych programów edukacji nauczycieli i uczniów. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej. Członek Rady Centrum Edukacji Obywatelskiej. Specjalista Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk. Wielokrotnie nagradzany za działalność naukową, m. in. nagrodą im. prof. Tomasza Hofmokla w kategorii „Społeczeństwo Informacyjne" (NASK), nagrodą na Nagroda na stulecie UAM Doskonałość w nauce -użyteczność w praktyce). Czterokrotnie na liście 100 osób, które przyczyniły się do rozwoju kompetencji cyfrowej w Polsce decyzją Kapituły Polskiego Szerokiego Porozumienia na Rzecz Rozpowszechnienia Umiejętności Cyfrowych. Pomysłodawca i redaktor pierwszego w Polsce podręcznika do kryzysowej edukacji zdalnej, pt. Edukacja w czasach pandemii wirusa COVID-19. Z dystansem o tym, co robimy obecnie jako nauczyciele (zdalnie.edu-akcja.pl)
Promethean został założony w Wielkiej Brytanii w 1996 r.
Od tego czasu tworzy i dostarcza profesjonalne narzędzia interaktywne dla Edukacji.
Jest twórcą pierwszych tablic i monitorów interaktywnych, systemów pytań i odpowiedzi dla szkół i uczelni oraz bardzo lubianego i docenianego przez nauczycieli oprogramowania ActivInspire i ClassFlow.
Wg raportów firmy Futuresource Consulting od ponad 5 lat jest firmą numer 1, dostarczającą najwięcej rozwiązań interaktywnych do edukacyjnego sektora K-12 na świecie i w regionie EMEA.
Promethean jest obecny w ponad 10.000 klas lekcyjnych w polskich szkołach.
Promethean jako firma z ponad 26-letnim doświadczeniem na rynku edukacyjnym oferuje wielokrotnie nagradzane w wielu krajach monitory interaktywne oraz oprogramowanie edukacyjne do prowadzenia lekcji.
Jako jedyna firma na rynku edukacyjnym wychodzi naprzeciw nauczycielom, budując program wsparcia merytorycznego oraz gromadzi zafascynowanych technologią nauczycieli i edukatorów, tworząc niepowtarzalny program „Ambasadorzy Promethean w Polsce”, a także wspólnie z nimi społeczność innowacyjnych nauczycieli „Dotykalscy – monitor w klasie”. Program ten ma na celu merytoryczne wsparcie szkoły i nauczycieli w optymalnym wykorzystaniu monitorów interaktywnych wraz z oprogramowaniem w codziennym nauczaniu stacjonarnym, zdalnym oraz hybrydowym. Aby dowiedzieć się więcej i zaprosić nauczycieli
na co dzień obcujących z technologią Promethean odwiedź stronę internetową:
https://www.dotykalscy.edu.pl/ oraz: https://www.facebook.com/dotykalscy/
Sprzęt bez najlepszego oprogramowania nie spełniałby wystarczająco wielu funkcji, by podbijać serca nauczycieli na całym świecie, dlatego warto zapoznać się z oprogramowaniem tutaj:
https://www.prometheanworld.com/pl/ oraz tutaj: https://classflow.com/pl/
Oba programy są dożywotnio bezpłatne wraz z wszystkimi publikowanymi uaktualnieniami
(ActivInspire jest dostarczany bezpłatnie z tablicami i monitorami Promethean).
Oprogramowania te są bardzo bogate w różnorodne gotowe zasoby edukacyjne.
Jeżeli już posiadasz w swojej placówce monitory interaktywne marki Promethean i chciałbyś przeszkolić swoją kadrę pod okiem certyfikowanych trenerów Promethean, odwiedź stronę: https://www.dotykalscy.edu.pl/index.php/szkolenia i umów się na szkolenia rozszerzone 2- i 4-godzinne w formie warsztatów w Twojej szkole.
Wprowadź razem z nami swoją szkołę na wyższy poziom nauczania.
Daj nauczycielom efektywnie korzystać z potencjału Internetu i narzędzi w Twojej szkole!
Więcej na https://www.prometheanworld.com/pl/
Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI) to najstarsza polska organizacja, która zrzesza profesjonalistów z branży informatycznej. Działamy na rzecz naszego środowiska, a także otoczenia społecznego i gospodarczego. W ramach działalności statutowej Polskie Towarzystwo Informatyczne wypowiada się w imieniu skupionego wokół niego środowiska w najistotniejszych kwestiach związanych z informatyzacją, jest konsultowane w procesach legislacyjnych, prowadzi działalność certyfikacyjną oraz rzeczoznawczą. Organizujemy także szereg konferencji, spotkań i warsztatów tematycznych, mających na celu podnoszenie kompetencji oraz integrację specjalistów IT. Działamy również na rzecz zwiększenia ogólnych umiejętności cyfrowych w społeczeństwie. Skutecznie promujemy Polskę poprzez pokazywanie światowych sukcesów naszych informatyków oraz wyjątkowych produktów technologii cyfrowej tworzonych w naszym kraju.
Więcej na https://portal.pti.org.pl/
Założona w 1983 roku firma Wacom jest firmą o zasięgu globalnym z siedzibą w Japonii oraz filiami i oddziałami na całym świecie, które obsługują sprzedaż i dystrybucję w ponad 150 krajach. Wizja firmy Wacom, aby zbliżyć do siebie ludzi i technologię poprzez naturalne technologie interfejsowe uczyniły z niej wiodącego na świecie producenta interaktywnych tabletów i ekranów piórkowych jak również piór cyfrowych i rozwiązań do rejestrowania i przetwarzania podpisów cyfrowych.
Intuicyjne urządzenia wprowadzające wykorzystujące zaawansowaną technologię firmy Wacom zostały użyte do stworzenia jednych z najbardziej ekscytujących dzieł sztuki cyfrowej, filmów, efektów specjalnych, mody i wzornictwa na świecie. Umożliwiają one użytkownikom korzystanie w pracy i w domu z wiodących technologii interfejsowych do wyrażania swojej osobowości.
Początek pandemii spowodował, że uwaga firmy Wacom została skierowana na sektor edukacyjny. Tablety Wacom świetnie sprawdzają się w nauce zdalnej i hybrydowej. Do każdego urządzenia z serii One by Wacom, Intuos i Wacom One dodawane jest oprogramowanie wspomagające proces dydaktyczny. Dostępnych jest szereg tutoriali prezentujących możliwości efektywnego wykorzystania tabletów, np.:
https://tabletygraficzne.pl/film/tablet-piorkowy-narzedzie-nauczyciela-online/
Więcej informacji: www.tabletygraficzne.pl
Więcej na www.umcs.pl
Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza od ponad 27 lat wspiera współpracę nauki z gospodarką oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. PPNT to instytucja nastawiona na rozwój nowych technologii, specjalistycznych usług badawczych czy inicjatyw wspierających innowacyjność regionu. Ponadto PPNT organizuje liczne wydarzenia naukowe, a także popularyzuje naukę wśród młodzieży oraz kształtuje postawy pro przedsiębiorcze i proinnowacyjnego studentów, doktorantów i pracowników nauki. PPNT w swojej strategii deklaruje, że najbliższe lata przeznaczy na wzmacnianie swojej roli jako węzła wiedzy oraz technologii, tak aby korzystały z niego instytucje otoczenia biznesu, środowisko akademickie, startupy, a także dojrzałe firmy, szukające wsparcia z zakresu szeroko rozumianej innowacyjności.
Więcej na https://uniwersytetradom.pl/
Centrum Druku 3D jest największym portalem poświęconym technologiom przyrostowym w Polsce i jedynym z trzech najdłużej działających serwisów tego typu założonych w Europie. Od chwili swojego debiutu w styczniu 2013 roku, dostarcza najświeższych informacji na temat technologii addytywnych z kraju i ze świata, prezentuje testy i recenzje drukarek 3D i materiałów eksploatacyjnych oraz publikuje opinie i analizy na temat funkcjonowania rynku druku 3D.
CD3D Sp. z o. o. to jedna z najbardziej znanych firm działających na rynku druku 3D w Polsce. Funkcjonuje od stycznia 2013 r., tj. od chwili premiery portalu Centrum Druku 3D – największego i najdłużej działającego medium poświęconym technologiom przyrostowym w kraju. Na przestrzeni lat CD3D umożliwiło zaistnienie na rynku znakomitej większości firm działających w branży druku 3D w Polsce, jak również pomogło zaimplementować technologie przyrostowe niezliczonym firmom produkcyjnym i usługowym.
Centrum Druku 3D miało kluczowy wpływ na rozwój rynku druku 3D w Polsce i popularyzację technologii przyrostowych wśród użytkowników instytucjonalnych jak i indywidualnych. Na łamach portalu pojawiały się pierwsze prezentacje i opisy rodzimych drukarek 3D oraz sylwetki firm je tworzących. Z licznych artykułów czytelnicy mogli dowiedzieć się nie tylko czym jest druk 3D, lub jak działają drukarki 3D, lecz również w jaki sposób tworzyć i rozwijać biznes oparty o technologie addytywne.
Więcej na https://centrumdruku3d.pl/
Fundacja EdTech Polska powstała w porozumieniu ekspertów edukacyjnych i polskich innowacyjnych firm z sektora technologii edukacyjnych. Fundacja skupia się na promowaniu rozwoju technologicznego edukacji w celu dostosowania metod nauczania do zmieniającego się świata. Wydarzenia organizowane przez Fundację mają na celu łączenie różnych światów: edukacji, instytucji publicznych, innowacyjnego biznesu i nauki. Jej misją jest podnoszenie kwalifikacji kadry nauczycielskiej oraz zasianie w uczniach pasji do nauki i techniki.
Fundacja wzięła aktywny udział w pomocy szkołom w programach tworzonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki – m.in. Laboratoria Przyszłości i Aktywna Tablica. W tym celu, we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech, zorganizowaliśmy kilka webinariów dla nauczycieli, które pomogły im wybrać sprzęt do szkoły i pokazały, jak go wykorzystać na zajęciach. Fundacja uczestniczyła również w konsultacjach z Ministerstwem Edukacji i Nauki podczas tworzenia programu.
W roku 2021 Fundacja rozpoczęła cykl corocznych, wrześniowych konferencji na temat innowacji w edukacji – „Witaj Szkoło”, skierowanych do edukatorów, przedstawicieli władz centralnych i lokalnych, nauczycieli oraz firm EdTech. Członkowie Fundacji stworzyli również poradnik „Zwinne Zmiany w Edukacji”, który zawiera rekomendacje działań, jakie można podjąć, aby dostosować system edukacji do wyzwań współczesnego świata.
Fundacja reprezentuje branżę edtech za granicą i pomaga w międzynarodowej ekspansji polskich start-upów edukacyjnych. Fundacja jest partnerem takich organizacji jak International Society for Technology in Education, European Schoolnet i European Edtech Alliance, India Didactic Association.
Więcej na https://edtechpoland.pl/
Więcej na http://przeglad-techniczny.pl/
W październiku 2022 r. rozpoczęliśmy kolejną – trzecią edycję Ogólnopolskiego Projektu EMP@TYCZNA KLASA. Jest on skierowany jest do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ma na celu kreowanie postawy lojalności, współpracy i pomocy wśród dzieci i młodzieży. Założeniem projektu jest rozwijanie u dzieci i młodzieży umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób oraz reagowania na dany sposób zachowania. Projekt może być realizowany w ramach godzin wychowawczych lub zajęć dodatkowych. Jeśli jesteś nauczycielką/nauczycielem i chciałabyś/chciałbyś dołączyć do naszej Empatycznej Społeczności – ZGŁOŚ SIĘ DO UDZIAŁU!
(Zapisy do końca października 2022 r.)
EMP@TYCZNA KLASA jest odpowiedzią na kierunki realizacji polityki oświatowej państwa ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w roku szkolnym 2022/2023 tj.
– wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji,
– rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych,
– wsparcie edukacji informatycznej i medialnej.
Szczegóły o projekcie dostępne są na stronie: https://www.empatycznaklasa.edu.pl/o-projekcie
„Głos Nauczycielski” jest największym i najstarszym ogólnopolskim tygodnikiem społeczno-oświatowym w Polsce. Towarzyszy pracownikom oświaty już 105 lat (powstał w czerwcu 1917 r.). Pismo trafia do pokojów nauczycielskich, bibliotek szkolnych, ognisk związkowych, na biurka dyrektorów szkół i menedżerów oświaty. Czytelnikom dostarcza m.in. aktualności oświatowych, porad prawnych, informacji o nowościach w prawie oświatowym. Informuje, podpowiada, doradza, wspiera, inspiruje. Wydanie elektroniczne dostępne pod adresem: e.glos.pl. Więcej aktualności edukacyjnych od „Głosu Nauczycielskiego” na glos.pl.